września 30, 2016

Plan działania - dlaczego jest taki ważny?

Zmieniasz dietę, chcesz zacząć ćwiczyć, uczyć się języka obcego (cokolwiek)?Najważniejszym etapem w tym procesie zmiany będzie dla Ciebie planowanie. Im więcej czasu poświęcisz na planowanie, tym więcej uda Ci się zdziałać.


Zastanawiasz się pewnie, po co tracić tyle czasu na planowanie? Wiem co mam robić i zaraz zacznę to robić! O nie, nie… 
Dzisiaj może i wiesz co chcesz zrobić, ale za kilka dni zaczniesz się zastanawiać, co dalej? 

Nie bój się poświęcić czasu na dokładne zaplanowanie zadań, gdyż to ono jest kluczem do sukcesu i bez niego efekt nigdy nie będzie satysfakcjonujący. Stracisz sporo czasu na naprawę błędów, nie będziesz przygotowany na sytuacje nie przewidziane, nie będziesz pewien, jaka powinna być kolejność wykonywanych działań. Chociaż może Ci się teraz wydawać, że Twój cel jest zbyt banalny, aby planować swoje działania na kilka miesięcy w przyszłość, kiedyś sam sobie za to podziękujesz.


Wiele razy zdarzało mi się słyszeć od pacjentów słowa  „chcę przestać jeść słodycze, od jutra nie jem. Proszę o jadłospis bez słodyczy”.  
Na kolejnej wizycie nie było to już takie przekonujące:  „No, nie udało się … znowu! Wie pani, imieniny babci, urodziny przyjaciółki, grill u znajomych… ah te weekendy!”  
Znasz to? 

Dlatego właśnie planowanie jest istotną sprawą. 


Podczas planowania strategicznego uwzględniamy zasoby i braki oraz dokładnie analizujemy Twoją sytuację. 

Jeżeli jesteś osobą uwielbiającą słodycze, lepiej zastanów się, co zrobisz kiedy najdzie Cię na nie ochota? Jeżeli znasz siebie, wiesz czy uda Ci się wytrwać, czy lepiej przygotować sobie zdrowsze zamienniki na tę okazję. Najważniejsze to bycie przygotowanym na sytuacje, które prędzej czy później Ci się przydarzą. Dobrze jest również przygotować się na sytuacje nieprzewidziane…

Ja cenię sobie planowanie tak bardzo, że planuję pracę nad wszystkimi choć najmniejszymi projektami. Planuję oczywiście na przyszłość lata, miesiące, tygodnie, dni, godziny w ciągu dnia. Nie zawsze tak robiłam, dopóki nie doszłam do wniosku, że jak nie zaplanuję, co konkretnie w tym tygodniu mam zrobić i w jaki sposób to zrobię, nie jestem zadowolona z efektów końcowych. Zawsze coś szło nie tak a ja miałam poczucie straty czasu. 

Dlatego pamiętaj, że  „Nie planując, planujesz porażkę”. Więc następnym razem, jak pomyślisz żeby robić coś bez opracowania planu działania, zastanów się, jak bardzo bezsensowne jest planowanie porażki.

Podczas opracowywania planu działania pomocne będą narzędzia do zarządzania sobą w czasie. Niebawem dodam post na ich temat ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Dieta roślinna, zarządzanie sobą , Blogger