lipca 22, 2015

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Po przeczytaniu ciekawej książki ale także po przejrzeniu jadłospisów pacjentów, naszły mnie refleksje :)
Żyjemy w czasach, kiedy wciąż pojawiają się nowe diety. Każdy z nas zna takie diety, jak Dukana, Kwaśniewskiego, Atkinsa itp. Ostatnio modna stała się dieta Paleo a także bezglutenowa.
Chciałabym zauważyć także, że dieta wegańska już od ładnych kilku lat zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Wiele osób przechodzi na ten rodzaj diety ze względów zdrowotnych lub za namową znajomych wegan. Wiele z tych osób oczekuje oszałamiających efektów zdrowotnych, jednak jeżeli po dniach, tygodniach (czasem miesiącach) od zastosowania diety wegańskiej nic się nie dzieje (nie chudną, wyniki się nie poprawiają, samopoczucie pozostaje takie samo), osoby te rezygnują z jedzenia roślin i wracają to jedzenia mięsa mówiąc "to nie działa".Przeglądając różne jadłospisy a także przyglądając się sposobowi odżywiania znajomych mi osób na diecie wegańskiej, muszę stwierdzić, że:
 • zbyt wiele ludzi pokłada nadzieję w samej diecie, a przecież jest to tylko część naszego życia
Odżywiajmy się zdrowo, ale nie zwalajmy całej winy za nasz los na dietę  ;) Nie zawsze dieta nas wyleczy, ale zawsze może przyczynić się do polepszenia naszego stanu zdrowia. Podobnie, nie zawsze zła dieta jest przyczyną naszych chorób, ale zawsze zła dieta może przyczynić się do ich wystąpienia.
 • zbyt wiele ludzi przykłada uwagę do odchudzania się i redukcji tkanki tłuszczowej 

Spokojnie, zacznijmy od zmiany nawyków żywieniowych, poczekajmy na efekt... Najważniejsze to jeść inaczej a nie mniej i liczyć kalorie! Do tego, jeżeli decydujemy się na zmianę diety, róbmy to na stałe, na całe życie, nie na dwa tygodnie czy miesiąc. Dieta to nie jest okres przejściowy.
 • zbyt wiele łatwo dostępnych przetworzonych produktów wegańskich mamy obecnie na rynku 

Obserwując sposób odżywiania się niektórych wegan, dochodzę do wniosku, że wkracza era wygodnictwa do Polski :) Mamy obecnie wiele zamienników roślinnych produktów, które jak dotąd znamy z tradycyjnej diety. Są one wygodne, są smaczne, są kuszące. Jednak, pamiętamy o tym, że są to produkty przetworzone i oprócz tego,  że są wegańskie, zawierają tłuszcze nasycone, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, izomery trans i inne niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie zamienniki. Mówię to o serkach, deserkach, gotowych pasztecikach, słodyczach, śmietankach, chipsach itp.

Niektóre z tych produktów mogą stanowić niewielką część naszej diety, jak np. śmietanki roślinne (pod warunkiem, że nie zawierają nadmiernej ilości tłuszczy omega-6, których i tak mamy zbyt dużo w diecie!), napoje roślinne fortyfikowane w wapń (jeżeli nie są intensywnie słodzone), pasztety (jeżeli są to pasztety z naturalnych składników, nie składające się z olejów i kaszy mannej itp), desery i jogurty roślinne (jeżeli są słodzone, traktujmy je jak słodycze, nie wartościowy posiłek - mi także zdarza się czasem je jeść).

Inne produkty, takie jak chipsy, frytki, ciastka, chrupki - (wszystkie wegańskie!) powinniśmy wyeliminować, gdyż nie dość że dostarczają nam dużych ilość tłuszczu  cukru, to jeszcze zajmują miejsce odpowiednim posiłkom w naszym jadłospisie). 
Najrozsądniej jest zadać sobie pytanie "cz zjedzenie tego produktu dostarczy mi wartości odżywczych?" Jeżeli nie, to czego mi dostarczy? Być może jemy, gdyż pragniemy poprawić sobie samopoczucie, jesteśmy samotni lub po prostu nam się nudzi? 

 • nie zawsze dieta wegańska jest receptą na zdrowie
Zbyt wiele ludzi uważa, że dieta wegańska jest idealna, chroni przed wszelkimi chorobami i leczy istniejące już choroby. Niestety, dieta diecie nie równa i tylko rozsądek może nas uchronić przed problemami zdrowotnymi. Nie wszystko, co jest wegańskie jest dobre dla naszego zdrowia.

Wybierając dietę wegańską warto by się zastanowić:

 • czy spożywa się wystarczającą ilość produktów będących dobrym jakościowo źródłem białka
To prawda, że o niedobory białka jest trudno i w internecie huczy od żartów na ten temat, ale czy tak naprawdę, produkty które spożywasz w ciągu dnia, dostarczają Ci także innych składników? Źródłem białka mogą być nasiona strączkowe, orzechy i pestki, warzywa ale mogą być także przetworzone kotlety, wędliny sojowe, przetworzone masła orzechowe, parówki i inne produkty, które oprócz dużej ilości białka, nie dostarczą nam innych składników, takich jak żelazo, cynk, wapń, witaminy itp. Zastanów się więc, które źródło białka spożywasz w ciągu dnia...

 • czy węglowodany, które spożywasz są w porządku

Tu podobnie - produkt produktowi nie jest równy. 

 • ważny temat - tłuszcze

Na ten temat napiszę osobny post. Z tymi tłuszczami też nie jest tak łatwo, jakby się wydawało. Należy pamiętać o tym, że wyróżniamy różne rodzaje tłuszczów:
Ważne są proporcje tych tłuszczów w naszej diecie. Nie wszystko co wegańskie, ma dobry stosunek kwasów tłuszczowych. Zazwyczaj jest odwrotnie, mamy na półkach wiele produktów bogatych w tłuszcze z rodziny n-6, tłuszcze te znajdziemy w większości olejów a także w popularnych nasionach (dyni, sezamu, słonecznika, maku itp), więc czy łatwo jest zachować odpowiednie proporcje pomiędzy spożyciem tłuszczy z rodziny omega-3 do omega-6? Odpowiedź brzmi: nie. Spożywanie siemienia lnianego jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia, jednak także nie wystarcza jeżeli n-6 mamy w jadłospisie w nadmiarze.


Na koniec chciałabym, żebyś się drogi czytelniku zastanowił, czy jadłeś dziś:
 • dużą sałatkę z zielonych warzyw, 
 • orzechy, 
 • ugotowane nasiona strączkowe (w gulaszu, paście, kotletach itp), 
 • kaszę, brązowy ryż lub chleb razowy,
 • kolorowe warzywa i owoce?
Jeżeli tak, to jesteś na dobrej drodze :) Pamiętaj także, aby każdego dnia zrobić coś dla siebie, coś Cię wprawia w stan relaksu - odpoczynek jest równie ważny. Nie raz zdarzało mi się pracować przez kilka dni bardzo ciężko, mało przy tym śpiąc. Nie odchorowałam, ale tylko dlatego że miałam możliwość później zwolnić na 2 dni. Gdyby tak nie było, pewnie było, pewnie byłabym  od razu przeziębiona. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Dieta roślinna, zarządzanie sobą , Blogger