Dieta wegańska dla dzieci

Dieta wegańska dla dzieci

Zarówno Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne jak i Amerykańska Akademia Pediatrii zapewniają, że dobrze zaplanowane diety wegańskie mogą zaspokoić potrzeby odżywcze niemowląt i wspierać normalny rozwój
Rodziców przede wszystkim należy edukować
Am Diet Assoc., 1997, American Academy of Pediatrics, 1998; Mangeels, Messina, 2001; Vandenplas i wsp., 2014; O’Connell i wsp. 1989

Energia

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że dzieci osiągają idealne tempo wzrostu jest, aby upewnić się, że posiadają odpowiednią ilość kalorii w diecie. Wtedy białko z diety może być wykorzystywane do wzrostu oprócz spełnienia zapotrzebowania na energię.
Weganie mogą mieć trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości kalorii w diecie ich dzieci ze względu na niskokaloryczność diety wegańskiej samej w sobie.
Ponadto, dzieci mają małe żołądki i szybko się najadają.
Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do diety skoncentrowanych źródeł energii, takich jak awokado, orzechy, masło orzechowe, nasiona i masła z nasion, suszone owoce.

Kwasy Omega – 3, EPA, DHA, AA, LA

Weganie mają obniżony poziom DHA w osoczu.
Dla niemowląt karmionych piersią, źródłem tych kwasów jest mleko matki. Należy upewnić się, że matka spożywa te kwasy w wystarczających ilościach. Po odstawieniu dziecka od piersi, niemowlę powinno otrzymywać porcję kwasów o-3 z suplementów i produktów roślinnych.
Wybierając mleko modyfikowane dla niemowląt, dobrze jest zaopatrzyć się w to wzbogacone w DHA.

Żelazo


Niedobór żelaza jest najczęściej występującym niedoborem wśród niemowląt i małych dzieci.
Około 4 miesiąca życia niemowlęta karmione piersią często wymagają dodatkowego źródła tego składnika. Niestety mleko matki zawiera małe ilości łatwo przyswajalnego żelaza.
Po urodzeniu niemowlęta mają duże zapasy żelaza w organizmie jednak pomiędzy 4 a 6 miesiącem zapasy te wyczerpują się. Jeżeli są to wcześniaki z niską masą urodzeniową, zapas żelaza kończy się wcześniej.
Bardzo ważne jest dostarczenie produktów wzbogaconych w żelazo w tym okresie życia.

Witamina B12

Niemowlęta karmione piersią spożywają tę witaminę wraz z mlekiem matki o ile spożycie B12 w jej diecie jest na wystarczającym poziomie.
Jeżeli w wynikach badań oznaczona witamina B12 jest na niskim poziomie, zaleca się podawać dziecku suplementy.

Wapń

Należy zadbać o odpowiednie spożycie wapnia u dzieci wegańskich, gdyż badania wskazują na wysokie niedobory.


4 3
3 2

Komentarze