Witamina B12 w diecie wegańskiej. Skąd ją brać?

Ponieważ dostają dużo pytań odnośnie witaminy B12, a także czasem w grupach na facebook'u nawiązują się długie dyskusje dotyczące tego tematu, postanowiłam podzielić się moim stanowiskiem na temat tej witaminy.
Witamina B12 jest jedną z ulubionych przez mnie witamin. Dlaczego? Otóż dlatego, że ma wpływ na funkcje układu nerwowego, koncentrację i pamięć. Nie tylko weganie mogą mieć obniżony poziom B12 w diecie i w organizmie. Tak naprawdę, wiele osób może mieć problem z prawidłowym przyswajaniem witaminy B12.

Kto może mieć problem?
- Osoby nie spożywające produktów odzwierzęcych i osoby spożywające te produkty w małej ilości (wegetarianie)
- Osoby z zaburzeniami układu nerwowego
- Osoby po 50-tym roku życia
- Osoby przyjmujące leki zobojętniające kwas solny w żołądku
- Osoby z zaburzeniami pracy jelit (nieswoiste stany zapalne jelit, zespół jelita nadwrażliwego ale także np. dzieci zespołem Downa itp.)
- Osoby ze zdiagnozowaną anemią megaloblastyczną
- inne


Witamina B12 ma do pokonania długą drogę, zanim dostanie się do naszej krwi. Tak naprawdę, na tej drodze może dojść do różnych utrudnień. Niektóre osoby mogą nawet nie wiedzieć, że mają np. upośledzone funkcje czynnika wewnętrznego (przenoszącego B12 z żołądka do jelit), lub nie mają go wcale (tak też się zdarza).

Jakie są objawy niedobor witaminy B12?
• Pierwsze symptomy są nie specyficzne, np. zmęczenie, problemy z trawieniem czy częste infekcje górnych dróg oddechowych, brak apetytu i nudności, utrata miesiączki
• Następne symptomy: drętwienie i mrowienie kończyn, nerwowość, biegunki, łagodna depresja, zmiany nastrojów, impotencja, zaburzenia pamięci, bezpłodność, ból języka, niedokrwistość makrocytarna, częste infekcje i gorączka, nadpobudliwość psychoryuchowa, halucynacje, paranoja
• Długotrwały niedobór (jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty), prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.
• Kolejnym problemem związanym z niedoborem tej witaminy w organizmie może być podwyższony poziom homocysteiny (czynnika ryzyka miażdżycy) gdyż witamina B12 bierze udział w jej metabolizmie.
• Niektóre osoby już w wieku 30–40 lat wykazują słabszą przyswajalność witaminy B12

Kiedy trzeba zacząć suplementować?

Najlepiej zaraz po przejściu na dietę roślinną. 
Witamina B12 jest magazynowana w wątrobie od 3 do 5 lat, do tego ulega resorpcji zwrotnej w jelicie z udziałem kwasów tłuszczowych. Jednak, resorpcja i magazyn B12 w organizmie zależy od wielu indywidualnych czynników i uważam, że nie warto na tym polegać.

Co z bakteriami, które produkują w naszych jelitach B12?

Tak, są takie bakterie i istotnie produkują B12, niestety robią to w jelicie grubym, a witamina jest wchłaniana w jelicie cienkim. Zatem produkcja jest nie istotna i nie można na niej polegać. 

Co ze spiruliną?

Spirulina nie jest naturalnym źródłem aktywnej formy B12. Nie powinno się jej podawać małym dzieciom, ze względu na nie wyjaśnione skutki uboczne dotyczące wpływu spiruliny na ich rozwój. Są podejrzenia, że nieaktywne analogi B12 (pochodzące ze spiruliny) mogą zaburzać przyswajanie aktywnych form tej witaminy i tym samym prowadzić do niedoborów mających poważna skutki dla dzieci.
Kobietom w ciąży także często nie polecam na wszelki wypadek, gdyż zbyt wiele miałam przypadków niedoborów witaminy B12 w czasie ciąży, a nie wyrównany dobór tego składnika jest bardzo groźny. Niedobór B12 jest czynnikiem wady cewy nerwowej u dzieci (tak samo jak w przypadku kwasu foliowego), ale także hiperhomocysteinemii.

Jakie dawki B12 spożywać?

Na polskim rynku mamy obecnie bardzo duży wybór suplementów diety, w tym suplementów witaminy B12.
Tak, jak wcześniej pisałam, witamina ta ma długie szlaki metaboliczne i nie przyswaja się w sposób naturalny "tak po prostu" Emotikon wink Transport tej witaminy może zajść na drodze aktywnej lub biernej. Na drodze aktywnej, tj. z udziałem przenośników, np. czynnika wewnętrznego o którym wspomniałam już wcześniej. Wtedy im mniejsza dawka, tym więcej witaminy się przyswoi (zatem suplementy o małej dawce, do 10 mcg mają sens). 
Jeżeli natomiast polegamy na transporcie biernym, musimy założyć, że przyjmujemy taką dawkę aby mieć pewność, że zostanie ona wchłonięta przez enterocyty bez udziału przenośników. Zazwyczaj są to duże dawki, z których przyswaja się około 1% zawartości. Osoby dorosłe potrzebują 2,4 mcg B12 /dzień zatem dawka 250 mcg B12 jest bardzo sensowna.


Co z niedoborem?W przypadku krótkiego niedoboru B12, zmiany w układzie nerwowym są odwracalne, jednak przedłużony niedobór może powodować nieodwracalne zmiany.
Niedobory leczy się wysokimi dawkami B12 lub zastrzykami. Sposób wyrównania tej witaminy jest bardzo indywidualny.Zapraszam do przeczytania innych postów związanych z tematem zdrowia w diecie wegańskiej, znajdziesz je poniżej lub w lupce (po prawej stronie na pasku).

http://www.roslinnydietetyk.pl/2016/02/witamina-b12-krotki-filmik-zbiorcze.html

Komentarze

 1. A jakiej firmy b12 Pani poleca i w jakiej dawce ją stosować?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam! Osobiście testowałam różne firmy i raczej dawka ma większe znaczenie niż sama firma :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli przyjmuję 1 tabletkę dziennie, w której jest 9 mcg to jest ok? :)
   Biorę sumplement diety Vitaminum b12 Colfarm, w ktorej producent zaleca spożycie jednej tabletki dziennie, ale nie wiem czy jest to wystarczająco przez słabe wchłanianie..

   Usuń
 3. Dominiko, jesteś wegetarianką czy weganką? Dawka jest uzależniona od stanu fizjologicznego, diety, wieku i innych schorzeń. Czy badałaś sobie kiedyś poziom B12 w surowicy? Ważne jest także, jak długo jesteś na diecie roślinnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam 22 lata i jestem weganką od ok. 5 miesięcy, a b12 jeszcze nie badałam. Mam problem z niedoczynnością tarczycy, ale tak poza tym to cieszę się raczej dobrym zdrowiem i samopoczuciem :) Bardzo bym nie chciała doprowadzić się do jakichkolwiek niedoborów.

   Usuń
 4. Jeżeli nie masz problemów z układem pokarmowym (jelita, żołądek), myślę że dawka B12 jaką obecnie przyjmujesz na razie wystarczy pod warunkiem, że spożywasz jeszcze w ciągu dnia produkty wzbogacane w B12 (np. mleko roślinne). Postaraj się także nie brać suplementu w tym samym czasie, kiedy spożywasz produkt wzbogacany. Idealnie byłoby zachować odstęp 6 godz ;) Jednak dla swojego bezpieczeństwa, dobrze by było, gdybyś wykonała pomiar tej witaminy, dzięki temu łatwiej byłoby dostosować dawkę B12.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jak nie spożywam innych produktów to powinnam tę dawkę zwiększyć, czyli poszukać innego suplementu? Czasami kupuję mleko roślinne wzbogacane wit. b12, ale to jest raz, dwa razy w miesiącu i nie spożywam mleka też codziennie.
   A jakbym zaczęła brać suplement z większą dawką mcg to mam sobie dzielić na przykład na pół? Czasami mam problemy z gazami, bo zdarza mi się źle łączyć produkty, ale raczej nie mam problemów ze wzdęciami, itp. Oczywiście badania wykonam.

   Usuń
  2. dzielić tabletkę* przepraszam, słowo mi uciekło :)

   Usuń
 5. Powiem tak, jak jest mała dawka (np. 5-10 mcg), przyswaja się więcej. Jak mamy dużą dawkę, przswaja się ok 1%. Myślę, że na razie (dopóki nie będzie wiadomo, jaki poziom B12 jest w surowicy), 9 mcg wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry! Mam pytanie, mam 21 lat, jestem wegetarianką od 3 lat, ograniczam również nabiał i jajka. W grudniu zrobiłam badanie i wyszło
  Witamina B12 205,90 pg/ml
  Transferyna 406,00 mg/dl (norma do 360)
  Kwas foliowy 10,66 ng/ml
  Żelazo 15,6 µmol/l
  Ferrytyna 46,49 ng/ml

  Nigdy niczego nie suplementowałam i myślę, że powinnam zacząć B12. Czy może doradzić mi Pani w jakiej dawce najlepiej i czy codziennie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz